Časy sa menia. Pár generácií dozadu nikoho nenapadlo dvíhať činky či potiť kilá na bežiacom páse. Naši prastarí rodičia trávili celé dni na poliach s kosákom v ruke, zohnutí nad hriadkami či v stajniach pri koňoch. Ich cvičením bol každodenný život a to, či si môžu dať v nedeľu poobede kysnutú buchtu, nik neriešil. Dnes sa na všetko pozeráme inak. Doba nás zhýčkala, stroje robia takmer všetko za nás, pokrok v technike nám umožnil mať viac času pre seba (a aj napriek tomu ho máme stále „nedostatok“), sme rozmaznaní a prieberčiví. Príliš veľkí špekulanti nad všetkým, čo nám život ponúka. Chodíme cvičiť, posilujeme, beháme, jeme málo či vôbec, prípadne si upravujeme stravu podľa (niekedy mylných) predstáv o zdravom stravovaní. Odsudzujeme cukor, pečivo, cestoviny, na klobásu sa pozeráme cez prsty a s desením.
Medzi rozmaznaných sa radím aj ja, prirodzene. Na poli by som sa dnes asi príliš obracať nevedela, zato posilňovňu, to ja môžem! Hovorí sa, v zdravom tele, zdravý duch. Každý z nás si pod “zdravým telom” predstaví niečo iné. Krivky či svaly, každému z nás je súdené niečo iné. Náš dnešný životný štýl, veľa stresov, málo času a nie najlepšie stravovacie návyky sa akosi do toho “súdeného” miešajú a naše telo sa nám patrične “zavďačuje”. Jeme, nejeme, diétujeme, nediétujeme. Meníme svoje tvary (úmyselne či neúmyselne), čo zanecháva často doživotné následky na duši i na tele. Sme ľudia večne nespokojní. Tu máme niečoho veľa, tam zase niečoho málo. Riešení, ako svoju nespokojnosť vyriešiť, je mnoho. Pevná vôľa, hodiny a hodiny driny na svojom tele, plastická chirurgia alebo rezignácia. Postavu svojich snov človek nezíska siláckymi rečami o tom, ako bude od pondelka cvičiť. (Ó, áno! To magické slovo „pondelok“…Skoro tak magické ako „od zajtra“. Kto čaro týchto slovíčok pozná, ruku hore – spolu so mnou! :D) Nezíska ju pozeraním na prehliadky Victoria’s Secret so zmrzlinou v ruke a slzami v očiach. (Victoria je teda pekná mrcha! Nie to, že je „drahá ako Volvo“, ešte nám spôsobuje aj celoživotné komplexy…) Tiež ju nezíska pečením sladkostí pre svojich priateľov v domnienke: Čím tlstejší budú, tým chudšie pri nich budem vyzerať. Áno, zázraky sa síce dejú, ale nie v tejto životnej sfére. Pre to, aby človek získal to, čo chce, musí aj niečím pohnúť. Bohužiaľ, prstom v tomto prípade nestačí. Treba rozhýbať celé telo. Cesta je dlhá a namáhavá. Niekedy popretkávaná slzami, viacdňovou „svalovkou“ či litrami pretečeného potu. Verte mi, viem, o čom hovorím. Nejde len o to, aby sa človek hýbal. Pohyb je fyzicky náročný, to vie predsa každý, kto to niekedy skúsil. No tlak na psychiku tiež nie je najmenší. Pevná vôľa, prekonávanie sa, 110% miesto 100% nás bezpochyby vyčerpávajú, no vidina „lepšieho zajtrajška“ za to stojí, či? Strava samozrejme tiež urobí svoje. Ak sa celé dni prepchávame slaninkou, hranolkami a kysnutým cestom, hodinka týždenne v “posilke” nás určite nezachráni.
Rozcvička: Sťahovanie protismerných kladiek
Uchopíme do rúk adaptéry kladiek a postavíme sa priamo medzi ne tak, že máme obe ruky takmer vystreté po stranách tela a dlane smerujú k podlahe. Chodidlá umiestnime na šírku ramien a mierne sa predkloníme. Pomaly kladky sťahujeme krížom cez telo smerom k podlahe. Následne ruky vraciame do počiatočnej pozície. Nezabúdame správne dýchať – pri sťahovaní výdych, pri návrate do štartovacej pozície nádych.
Bicepsový zdvih s jednoručkami
Uchytíme do oboch rúk jednoručky. Jednoručky zdvíhame a predlaktie pritom vytáčame tak, aby pri vrchnej polohe, kedy sú predlaktia vertikálne k podlahe, dlane smerovali k ramenám. Kontrolovaným pohybom činky spúšťame dole do pôvodnej pozície.
Sťahovanie hornej kladky so širokým úchopom
Sadneme si na lavičku hornej kladky a uchytíme si nadhmatom tyč, pričom úchop je širší ako je šírka ramien a dlane smerujú od tela. Nohy zafixujeme, aby sa telo nezdvíhalo. V počiatočnej polohe máme ruky vystreté. Spolu s výdychom kladku priťahujeme až ku krku. Potom sa pomaly vraciame do počiatočnej polohy. Pohyb vykonávame kontrolovane, bez kmitavých pohybov hornej časti tela tak, aby sme cítili prácu chrbta.
Tlak na lavičke (Bench Press)
Ľahneme si na lavičku, pričom nohy máme pevne umiestnené na podlahe. Uchopíme veľkú činku nadhmatom tak, že oba palce smerujú k sebe. Činku zdvihneme zo stojana tak, aby v počiatočnej pozícii bola tyč nad hrudníkom. S nádychom ju spúšťame dole až pokým je nad ním jeden pár centimetrov. Chvíľku podržíme a s výdychom činku vytlačíme naspäť do počiatočnej pozície.
Scottova (Girondova) lavička
Pripravíme si činku na stojan lavičky. Sadneme si na Scottovu lavičku, lakte oprieme o šikmú plochu lavičky a činku (EZ tyč) uchopíme podhmatom asi na šírku ramien. Za počiatočnú polohu sa považuje tá, pri ktorej máme vystreté ruky. Následne činku dvíhame na úroveň ramien. Potom pomalým kontrolovaným pohybom činku spúšťame dole do pôvodnej polohy. Počas celého pohybu sa snažíme mať vystretý chrbát a hýbeme len predlaktím. (Dobrý den, kozy ven! 😀 Nie, seriózne, prsia si oprite o lavičku tak, aby vám bolo pohodlne. Nech vás nič netlačí. ;))
Predpažovanie na kladke
Postavíme sa vzpriamene s chodidlami na šírku bokov alebo ramien. Do rúk uchopíme kladku, ktorú umiestnime mierne pred stehno, pričom dlaň smeruje k telu. Pomaly dvíhame, až pokým nemáme kladku diagonálne nad obočím. Potom pomaly spúšťame naspäť.
Tlaky s jednoručkami stojmo
Postavíme sa tak, aby sme mali dobrú stabilitu. Jednoručky umiestnime tak, že dlane smerujú vpred, palce k sebe a činky sú po stranách tela vo výške jemne nad úrovňou hrudníka. Ruky sú v lakti pokrčené a predlaktie je v kolmici s podlahou. Následne s výdychom jednoručky vytláčame hore tak, že lakte smerujú od tela až pokým nie sú ruky vystreté. Do počiatočnej pozície sa vraciame kontrolovaným pohybom spolu s nádychom až pokým necítime ľahšie natiahnutie v prsom svalstve.
Mŕtvy ťah
Chodidla umiestnime na šírku ramien, pričom špičku smerujú mierne do strán. Z podlahy si nadhmatom chytíme do rúk veľkú činku, pričom ruky sú od seba vzdialené rovnako ako je šírka ramien. Dlane smerujú k telu a telo je predklonené nad činkou. Nohy sú v kolenách pokrčené, chrbát a ruky sú vystreté. Nadýchneme sa a spolu s výdychom činku zdvíhame hore vzpriamovaním trupu až pokým nie je mierne v záklone a tiež počas pohybu vystierame nohy v kolenách. Ramena tlačíme dozadu. Keď sme v hornej pozícii, tyč by sa mala dotýkať stehien. S nádychom následne opatrne činku vraciame do počiatočnej polohy, pričom udržiavame vystretý chrbát a nohy v kolenách krčíme.
Stláčanie kladky nadol
Do rúk nadhmatom uchytíme tyč úchopom užším ako je šírka ramien. Palce smerujú k sebe, ruky sú pokrčené v lakťoch, nohy sú mierne rozkročené a telo držíme vystreté . Kladku pomaly začneme stláčať dole k stehnám, pričom hýbeme predlaktím a pohyb nadlaktia sa snažíme minimalizovať. Lakte držíme pri tele a pohyb vykonávame až po vystretie rúk a kontrakciu tricepsov. Pomaly sa potom vrátime do počiatočnej polohy a opakujeme.
Tricepsové kľuky na lavičke
Zaujmeme polohu pred lavičkou, pričom sa chytíme rukami s úchopom na šírku ramien. Pomaly sa s nádychom spúšťame dole, pričom lakte smerujú vzad. Pohyb zastavíme , keď cítime napätie v tricepsoch, zhruba v bode, kedy sú lakte na úrovni ramien. S výdychom sa vytlačíme do počiatočnej polohy.
Drepy s činkou na multipresse
Činka sa opiera za krkom o zadnú časť ramien a dlane rúk pri úchope smerujú vpred. Nohy a boky sú pod činkou, špičky chodidiel smerujú mierne do strán. Pomaly urobíme drep – pomaly si sadáme, kolena tlačíme od seba a mierne predkláňame trup. V spodnej polohe, kedy je horná časť nôh minimálne rovnobežná s podlahou, zastavíme a následne s výdychom vytlačíme činku hore, pričom kolená tlačíme k sebe.
Výpony v stoji na lýtka
Na podlahu umiestnime dva kotúče. Veľkú činku uchytíme za hlavu ako pri drepe. Potom vykročíme na kotúče tak, že na nich budú špičky, menšia časť chodidla. Päty sa dotýkajú podlahy (čo na prvej fotky v mojom prípade už nie je ten prípad 😀 Keďže som si už išla svoje). Následne urobíme výpon najvyššie ako je možné bez toho, aby sme špičkami opúšťali podložku. Pohyb vychádza z členkov a v konečnej fázy cítime kontrakciu v lýtkach. Pomaly sa vrátime do počiatočnej polohy, aby sme dokončili opakovanie.
Dúfam, že sa vám príspevok páčil. Ak áno, budem rada, ak ho zašlete aj kamoške či mamine, možno sa inšpirujú. 🙂 Ak bol pre Vás niečím užitočný, nezabudnite na zdieľanie! (:
Ďakujem Petríkovi za pomoc <3
V prípade otázok máte priestor v komentároch.
Love, peace and exercise Ivanka
pekny komentar… a kde chodis do posilnovne, ak sa mozem spytat…
jedna firemná posilňovňa v PP 😉
Článok skvelý, dlhý, ale prečítala som ho úplne celý! 🙂 Postavička ako lusk!
Ďakujem veľmi pekne za článok, naplnil moje očakávania! 🙂 CHcem sa spýtať, ako to že posilovňu máte sami pre seba? 🙂 Ďakujem
je to firemná posilňovňa 🙂 😉
je možné, že ešte aj v posilke si taká krásna?! no povedz mi, je to možné ??? 😀 si nádherná 🙂 a inšpiruješ mnohé baby,ženy,dievčatá! ďakujem (v mene všetkých) aj za takýto druh článku ,) btw. beh ani ja nemusím, tak ak teda prídeš na to, ako tento „problém“ zlepšiť, prosím napíš mi, lebo staré známe „behaj viac-časom sa ti to zapáči“ u mňa ozaj neplatí 😀 pozdravujem zo Zvolena
Máš moc pěknou postavu 🙂 to já jsem poslední dobou nějak zlenivěla 😀
No ja som z tých, ktorých posilka strašne nudí a radšej si zabehnem desiatky kilometrov alebo tancujem na zumbe ako dvíhať železá…nuž ale koľko ľudí toľko chutí. Samozrejme po dokonalej postave netúžim, inak by som sa posilňovaniu nemohla vyhnúť 😀
Perfektný článok, veľmi som sa naň tešila :). Fakt výborne vyzeráš vo fitku, ja mám také dni, keď tiež, ale potom mám také, keď tam idem s mastnými vlastmi a nenalíčená, pretože sa aj tak spotím, tak mi príde zbytočné sa ráno pred cvičením ešte nejak chystať. Ale sú baby, ktoré tam fakt prídu ako na natáčanie nejakého sexy videoklipu :D. Inak máte super s Peťom, že máte fitko iba pre seba, mňa tiež pár ľudí prosilo o článok z cvičenia, ale okrem toho, že sa necítim natoľko vzdelaná v tomto smere, tak si neviem predstaviť, že by ma tam niekto fotil :D. Dosť dlho som si zvykala na to prostredie, na začiatku som mala pocit, že sa na mňa každý pozerá a sleduje ma, kvôli tomu som ani nechodila na niektoré stroje. Teraz je mi to už pravdaže jedno a cvičím všade, kde chcem a milujem to tam :).
Pekný článok, parádna motivácia ! 🙂
odporucam dat si pozor na prepnuty chrbat aby si z toho nemala vacsie problemy a bolesti-treba ho drzat skutocne rovno, ci uz v stoji ci na lavicke. a pri drepoch tlac na paty nie na spicky 😉