Byť online je fajn. Je fajn mať svoje obľúbené virtuálne miesta, kde môže človek „vypnúť“ a oddýchnuť si. Je fajn vedieť, kde človek dokáže nájsť užitočné informácie alebo sa inšpirovať. Je fajn prečítať si niečo plnohodnotné mimo knižiek, k čomu by sa za normálnych okolností nedostal. Je fajn nakupovať online z celého sveta a byť v spojení s niekým, kto je stovky či tisíce kilometrov ďaleko. Je fajn pracovať vďaka internetu z domu či plniť si vďaka nemu sny.
Online vs. offline
No ešte krajšie je byť offline. Nechápte ma zle, celý tento internetový kolotoč milujem a vždy sa teším, ak v ňom objavím niečo pekné, užitočné a pozitívne, no žiť chvíľkami bez internetu, bez prístupu na tri či viac G je na nezaplatenie! Vnímať svet otvorenými očami a nie v agónii medzi nevybavenými e-mailami, kalendárom a neprečítanými správami, užívať si slnko na vlastnej koži a nie cez obrazovku telefónu, rozprávať sa s ľuďmi tvárou v tvár a nie chatovať, no a čo je hlavné, počúvať, čo hovoria a nie skončiť vo fáze „videné/prečítané“.
Nákupy cez internet
Vo svete internetu sa pohybujem tak dlho a (pomerne) prirodzene, že sa mi občas zdá, akoby to bol môj druhý domov. Online hľadám dovolenky, výlety, letenky, reštaurácie, kaviarne, pekné miesta, akcie, hudbu, nové filmy, priateľov či recepty. Medzi moje najobľúbenejšie „basic“ aplikácie, ktoré mi slúžia ako inšpirácia, patrí bez pochýb Instagram a Pinterest. Ubytovanie hľadám väčšinou cez AirBnb, (mobilové) fotky upravujem vo VSCO a PicsArt. A cez internet tiež často nakupujem!
Väčšine mladým to príde ako samozrejmosť, keďže si vieme vyhľadať takmer všetko. Dokážeme sa vo svete internetu rýchlo zorientovať a aj keď objavíme nové stránky či e-shopy, do pár sekúnd ich máme v malíčku. Uvedomujem si však a tiež to vidím na príklade vašich otázok, že nie každý takýto druh nákupov zvláda. Niekto im neverí, iný si s nimi nevie dať rady, ďalší zase nepozná „nákupnú“ terminológiu či má slabšiu angličtinu. Je pomerne náročné spraviť všeobecný návod, ktorý by bol aplikovateľný na každú webstránku, no je pár vecí, ktoré sa od nákupu k nákupu a od stránke k stránke opakujú.
V prvom rade by som rada podotkla, že väčšina internetových nákupov je bezpečná! Naozaj, netreba sa ich báť – transakcie prebiehajú hladko, tovar chodí včas a v poriadku, veci vyzerajú (poväčšine) ako na fotke a zvyknú aj sadnúť. Stačí, ako dodržiavate pár „pravidiel“ a riziko, že by ste prišli o peniaze či nedostali tovar je mizivé. Ja nakupujem poväčšine oblečenie a doplnky, takže to mám už celkom odskúšané a viem, čomu sa vyhnúť, na čo si dať pozor a ako efektívne v online priestore nakupovať. Neprikazujem vám, aby ste sa mojimi radami riadili, no možno niektorá z nich niekomu pomôže! 🙂
Kde nakupovať online?
Medzi nami dievčatami (či dievčatami a chlapcami), možností je neúrekom! Dá sa nakupovať zo Slovenska aj zo zahraničia, v špecializovaných obchodoch (spoločenské šaty, topánky, bižutéria, šperky, kuchynské doplnky, elektronika, kozmetika,…), v „monobrand“ obchodoch (obchod s jednou značkou a vlastnými produktmi) či v obchodoch, ktoré zastupujú viacero značiek a zhromažďujú ich pod jednou strechou. Ja nakupujem online už niekoľko rokov a nikdy sa mi nestalo, že by ma obchod „podviedol“. Treba si dávať pozor na to, či daný obchod nevyzerá „pofidérne“ – divná kombinácia produktov, neúplné informácie o doprave, platbe či mieste podnikania, ukradnuté fotografie produktov, zvláštne popisy k produktom s chybami a podobne. Nemôžem Vám tu vypísať všetky obchody, ktoré som kedy vyskúšala, no uvediem aspoň moje najobľúbenejšie: Zoot, Asos, Romwe, Shein, Miss Guided, New Look, River Island, Deezee, Chi Chi London alebo naše slovenské Sashe.
Platím vopred alebo až po prebratí tovaru?
Z mojej skúsenosti sa na všetkých zahraničných stránkach platí vopred, priamo po nákupe, prostredníctvom kreditnej či debetnej karty. Väčšina slovenských bánk dáva k účtom kartu typu VISA, ktorá funguje pri všetkých nákupoch. (Ak máte iný typ karty, žiaden strach, všetky by mali fungovať rovnako spoľahlivo.) Po potvrdení objednávky nastane väčšinou presmerovanie na platobnú bránu (alebo sa platobná brána nachádza priamo v obchode), kde môžem zadať číslo mojej karty, jej platnosť a CVV/CVC kód z jej zadnej strany, ktorý slúži ako „heslo“ na zrealizovanie platby. Nebojte sa, obchod si nestiahne viac, než máte platiť za váš nákup, tiež nevybieli účet a ani neukradne úspory. Áno, môže sa stať, že sa pri platbe vyskytne chyba (neprejde, suma sa nezhoduje, tovar sa medzičasom vypredá a obchod neaktualizoval ponuku,…), no takéto prípady sú zriedkavé. Nápomocný je potom určite zákaznícky servis, „help centre“ alebo kolónka „contact us“, ktoré sa nachádzajú v každom poriadnom e-shope.
Je platba kartou bezpečná?
Je. (Aspoň z mojej skúsenosti.) Ideálne je vyberať si také obchody, ktoré už niekto vo vašom okolí vyskúšal, o ktorých ste čítali v časopisoch alebo ktoré ste videli u niekoho napr. na Instagrame, blogu, FB. Nápomocný je aj google, kde si viete ľahko vyhľadať zákaznícke „reviews“ a skúsenosti iných nakupujúcich s daným obchodom.
Ako dlho trvá dodanie tovaru a koľko stojí?
Pri každom obchode je to individuálne. Kým niektoré obchody ponúkajú expresné dodanie do dvoch či troch dní, iným to môže trvať aj mesiac. Domáce obchody to zvládajú do štyroch dní, pri zahraničných nákupoch sa čaká dlhšie, no zabalenie, odoslanie a samotné dodanie väčšinou trvá jeden až dva týždne. S dlhšou čakacou dobou na tovar treba rátať pri obchodoch, ktoré majú sklady v Číne. (Aliexpress, mnoho nákupov z Ebay, niekedy aj Shein či Romwe) Tiež si treba obhliadnuť, či je tovar skladom! Pokiaľ náhodou nie je a daný obchod ho musí objednať od dodávateľa, čakacia doba na balík sa predlžuje.
Čo sa týka ceny dodania, na EN stránkach sa ju dozviete v kolónke „Shipping“ alebo „Delivery“. Nie je pravidlom, že musí byť pre každú krajinu rovnaká. Kým za zaslanie do Nemecka niekde zaplatíte 3€, na Slovensko môže stáť dodanie aj 12€. Veľa obchodov však ponúka dodanie zdarma, ak prekročíte istú hodnotu nákupu. V takomto prípade je skvelé obvolať jednu či dve kamarátky, dohodnúť sa s nimi a spraviť si nákup spoločne. Ušetríte na poštovnom a možno získate aj nejaké darčeky! (Napr. Victoria’s Secret ponúka pri nákupoch nad isté hodnoty pozornosť alebo zľavu. Treba si pri nákupoch vždy pozorne všímať aj kolónky a rámčeky okolo samotnej stránky, kde sa často nachádzajú rôzne zľavové kupóny či kódy na darčeky.)
Samozrejme, neuviedla som ešte jednu základnú vec, a síce, že nie každý obchod musí bezpodmienečne dodávať tovar aj na Slovensko. Informácia o tom, či obchod posiela alebo nie, sa väčšinou nachádza v rovnakej kolónke ako cena za dodanie.
Príde mi tovar na poštu alebo kuriérom?
Opäť záleží na konkrétnom obchode, no väčšina značiek a obchodov dnes využíva služby kuriérskych spoločností. Ideálne je však pri nákupe pozorne čítať, väčšinou býva kuriérska spoločnosť uvedená priamo na stránke.
Ako byť „smart?“
A ako nakupovať múdro a výhodne? Asi sa nedozviete nič nové, ak napíšem, aby ste nakupovali s rozumom. Nenakupujte zbytočnosti a zvažujte, či danú vec skutočne potrebujete. Okrem toho, sledujte zľavové kupóny. Objavujú sa buď priamo na stránke alebo na fanúšikovských stránkach danej značky. Obchody zvyknú uverejňovať jednodňové kupóny na Instagrame či Facebooku. Takéto kupóny sa potom zadávajú pred samotnou platbou a viete vďaka nim ušetriť napr. na produktoch alebo poštovnom. Čítajte popis produktov, materiálové zloženie a veľkostné tabuľky. Vyhnete sa tak neželanému prekvapeniu, že vám daná vec doma nesadne. Ak si nie ste istí nákupom a pochybujete o tom, či bude vami vybraný kúsok nosenia schopný, hľadajte reálne fotky produktov. Cez Instagram (ja využívam priamo účty značiek a prezerám si fotky, na ktorých sú práve tieto značky označené – nájdem tak väčšinu produktov priamo v akcii na reálnych ľuďoch, nie modelkách), cez Google alebo Pinterest. Mnoho obchodov dokonca pridáva fotky ich zákazníkov v ich oblečení, čo je často obrovská pomoc!
To je pre dnešok o online nákupoch všetko, ak však máte ešte nejakú otázku, sem s ňou!
Outfit
Môj dnešný outfit sa skladá ako z online, tak aj offline nákupov! Najskôr som si cez Shein kúpila tieto kvietkované nohavice a vedela som, že som tento vzor už niekde videla. Keď som tesne pred zľavovým obdobím vkročila do Zary, bolo mi všetko jasné. Práve tam som k nim totiž našla úplne totožné sako! Pravdou je, že tento e-shop veľmi rád a často kopíruje dizajny zo Zary, H&M či dokonca od svetových návrhárov, no aj napriek tejto skutočnosti naň rada zablúdim. Okrem toho, mám občas podozrenie, že sa všetky tieto veci šijú v jednej továrni a značky si na ne potom len našijú svoje logo. 😀 Teraz, samozrejme, žartujem, ale tie veci sú niekedy úplne rovnaké, dokonca aj kvalita je rovnaká…
Každopádne, v tomto komplete sa cítim ako ryba vo vode (či Ivanka v pyžame) a nosím ho viac než rada (a viac než často). Dnes som ho doplnila klasickým bielym topom s čipkou a našuchovacími šľapkami na podpätku, ktoré odporúčam všetkými desiatimi – sú veľmi pohodlné a vďaka jemnej neutrálnej farbe pasujú takmer ku všetkému.
Odo mňa je to dnes všetko, prajem pekný večer a zajtra začínam s článkami z Islandu! (Ale teraz už naozaj…:D)
Love, peace and fashion Ivanka
Foto: Ján Kacko na fotoworkshope Natálky Jakubcovej
Topánky: Deezee.pl, Nohavice: Shein, Top: Mango, Sako: Zara, Okuliare: Letnyhit.sk, Kabelka: Mango, Náramky, prstienky: Primark
Nie je to síce môj štýl, respektíve na sebe by som si také niečo nevedela predstaviť ale veľmi sa mi to páči. A síce viem, že Shein máva veľmi podobné veci ako reťazce, no nepovedala by som, že nájdeš kúsok ktorý bude úplne takto pasovať vzorom aj farbou 😀
NITA
NEW POST
Ja normálne nemám rada, keď nohavice ladia s vrchom, ale toto vyzerá veľmi dobre.
K tomu, že máš podozrenie, že sa to šije v jednej továrni … Roberto Saviano napísal knihu Gomora, ktorá výrazne upravila môj pohľad na svetové značky a je v nej kapitola venovaná móde. Kniha je výborná, film tiež, ale neodporúčam čítať ľuďom, ktorí majú veľmi dobrú predstavivosť, ktorá má záľubu vychádzať na povrch hlavne v snoch 🙂