ikonické kúsky v šatníku.

Možno si to ani neuvedomujeme, no väčšinu vecí, ktoré nosievame, môžeme mať vďaka tomu, že nimi niekto prerazil do sveta. Že ich niekto vylepšil, spropagoval, hrdo nosil. Platí to pri mnohých veciach a ja som si dnes vybrala 5 z tých najslávnejších a mnou najčastejšie nosených. Vždy sa veľmi teším, keď navštevujem Bory Mall. Je to pre mňa zážitok nie len estetický, čo sa dizajnu samotného centra týka, ale i „shopaholický“. Ponuka obchodov je naozaj bohatá a veľmi si to užívam. Okrem iného, často tam nájdem i materiál na článok, z čoho sa vždy nadmieru teším. Pri poslednej návšteve Bory som si uvedomila, koľko vecí vídame v obchodoch a pritom si ani neuvedomujeme, aké vzácne sú! Akou cestou si prešli a ako sa vyvíjali, aby sme ich dnes my mohli nosiť. Sú ich plné butiky a obchody, ulice i šatníky a keď ich nosíme, ani na to vlastne nemyslíme, čo za tým všetkým bolo! Chcete vedieť, prečo sú tenisky Converse s podpisom Chucka Taylora? A čo slávne milované i nenávidené balerínky? Vďaka komu ich dnes máme v povedomí? Poďme na to!

1. Plátené tenisky Converse

Bory Článok3

Je viac než pravdepodobné, že o týchto teniskách počul (takmer) každý. Spájajú sa s menom Charles „Chuck“ Hollis Taylor, ktorého si mnohí spájajú najmä s basketbalom. I keď nepatril k špičke tohto športu, bol s týmto populárnym americkým športom úzko prepojený. Síce nebol ani nejako extra vysoký, ani veľmi štíhly, basketbal miloval, neúnavne trénoval a bol potenciálne dobrým hráčom. Pozornosť však vzbudzoval najmä svojou obuvou, ktorá bola jeho poznávacím znamením. Pri každom zápase mal na nohách hnedé conversky „All Star“ s gumovou podrážkou a vysokým pláteným vrchom, pretože bol presvedčený, že práve tieto tenisky zlepšujú jeho výkon. Firma, ktorá tieto tenisky vyrábala, bola Converse Rubber Corporation zo štátu Massachusetts, založená roku 1908 Millsom Conversom. Pôvodne sa špecializovala na gumené galoše, topánky a gumáky. Converse boli veľmi obľúbené aj medzi rybármi a priaznivcami campingu a stali sa veľmi obľúbenou voľnočasovou obuvou. Až 4000 tisícky vyrobených topánok denne však nestačili a Converse cítil, že musí firmu rozšíriť i do iných oblastí. A tak v roku 1917 vyrobil športovú obuv, tenisky, ktoré dostali názov All Star a boli určené špeciálne pre basketbalových hráčov. Tie si veľmi obľúbil Chuck Taylor a keďže ich doslova zbožňoval, v roku 1921 sa vydal do predajného oddelenia firmy Converse v Chicagu hľadať prácu. Jeho viera v conversky dokázala presvedčiť riaditeľa R. Peltza natoľko, že sa Chuck následne stal jedným z ich predajcov. Roku 1923 firma dokonca vykonala na teniskách pár zmien, ktoré navrhol sám Chuck Taylor! Zlepšil ich flexibilitu, životnosť a pohodlnosť. Tak sa tenisky stali najskôr ikonou basketbalových ihrísk, následne i obľúbeným celosvetovým produktom, ktorého sláva trvá do dnes. Keďže je práve táto tenisky výsledkom schopností a skúsenosti Chucka Taylora, od roku 1932 sa jeho podpis objavuje popri slávnej hviezde až do dnešného dňa… A ako vyzerajú práve Converse? No, asi nejako podobne, ako život ich majiteľa. Sú odrazom všetkého, čo v nich človek prežije a i po rokoch skvelo držia a sú najpohodlnejšími topánkami vôbec. Tie krásne čisté tenisky, ktoré nachádzame takmer vo všetkých (dobrých) obchodoch, sú síce skvelé, no najväčšie čaro majú aj tak tie, ktoré sú poznačené životom a chvíľami.

_DSC0628

(Office Shoes predajňa, Bory Mall)

2. Džínsy

Naposledy nahrané4

Všetko to začalo nevinne. 20. mája roku 1873 obdržali Jacob Davis a Levi Strauss od Patentového a známkového úradu Spojených štátov patent číslo 139 121. Ten sa týkal originálnej metódy zosilnenia pracovných nohavíc z hrubého plátna (vtedy nazývaných bokové montérky) pridaním medených nitov do látky. Práve vďaka tomuto dokumentu s pečiatkou vznikol fenomén (nielen) dnešnej doby. Celé to bol nápad krajčíra Jacoba Davisa pôsobiaceho v Nevade, pôvodom však z Litvy, a vznikol celkom spontánne. Pri šití jednej zákazky pre náročnejšieho klienta sa rozhodol vložiť do vreciek niekoľko malých kovových cvokov, aby zabránil ich roztrhaniu. Tento nápad sa mu páčil a tak si ho chcel dať patentovať. K dokumentu potrebnému na udelenie patentu mu však chýbali peniaze, a tak sa rozhodol požiadať o pomoc svojho kamaráta Leviho Straussa, od ktorého pravidelne kupoval látku de Nimes (ktorá neskôr v angličtine dostala názov „denim“), z ktorej šil nohavice. Davisov vynález nebol ničím iným, než len zdokonalením pracovného odevu, ktorý už v tom čase populárny bol (najmä v časoch „zlatej horúčky“, kedy do USA prichádzalo čoraz viac ľudí s vidinou rozprávkového zbohatnutia). Neskôr sa tento populárny kus odevu začal rozširovať i ďalej, neostalo iba pri zlatokopoch. Nohavice začali využívať robotníci pracujúci na železniciach, neskôr farmári či dokonca kovboji. Levi Strauss začal s priemyslovo výrobou a džínsy predával veľmi lacno. Ich vynález dokonca nakupovalo i americké vojsko! I keď im patent vypršal už v roku 1890, obrat firmy sa naďalej zvyšoval a konkurencia pribúdala veľmi pomaly. Postupne sa tento unisex trendový kúsok presunul i do Európy a dodnes je jedným z najpraktickejších odevov vôbec. Na trhu si drží svoju stabilnú pozíciu a je možné ho zohnať v akejkoľvek farbe, akomkoľvek strihu či dĺžke. Viete si predstaviť, že ročne sa predajú približne 2 miliardy kusov? Podľa mňa je to viac než obdivuhodné! Aj v Bory Mall nájdete mnoho obchodov, ktoré ponúkajú džínsy. Ja osobne mám rada, ak si ich môžem striedať, teda raz nejaké v svetlej farbe, inokedy tmavšie, slimfitové či boyfriend strihu. Preto mi vyhovujú obchody ako Reserved či Mango, kde sa dajú zohnať cenovo dostupné kúsky a pokojne odtiaľ môžem odísť i s viacerými naraz.

_DSC0640

 

(Reserved v Bory Mall.)

3. Letecké okuliare (Ray Ban)

Naposledy nahrané1

Značka, ktorá vznikla na popud technických potrieb. Čoskoro sa však začala špecializovať na slnečné okuliare, ktoré vyhovovali potrebám letcov, no nezabúdala na technické zlepšovanie a štylistické prieskumy, ktoré priťahovali pozornosť čoraz viacerých ľudí. Ray-Ban je presným príkladom zeme, z ktorej pochádzajú. Vitálny, energický, trúfalý a bezstarostný duch USA sa odráža vo všetkých ich modeloch. Dnes už firma patrí spolu so svetoznámymi okuliarmi Persol pod spoločnosť Luxottica, ktorá je najväčšou svetovou firmou v obore očnej optiky. Tvorcom legendárnych slnečných okuliarov je americká optická spoločnosť Bausch & Lomb, ktorej tradície siahajú až do roku 1853. Tá v roku 1937 zaregistrovala svoj patent na antireflexné šošovky, ktoré jej vyniesli obrovský zisk! Viete, prečo vznikli? Piloti, ktorý lietali dlho v slnečnom svetle, trpeli nevoľnosťou a bolesťami hlavy. Antireflexné okuliare mali veľmi ľahkú obrubu a ich šošovky dokázali odfiltrovať ultrafialové a infračervené lúče, pričom neznižovali ostrosť ani jasnosť videnia. Vzdušné sily USA oficiálne prijali Ray-Ban Aviators za súčasť svojho vybavenia a civilisti ich začali nosiť tiež. Okuliare sa stali hitom a dnes ich napodobňujú výrobcovia po celom svete! Ja si toho roku určite zadovážim nejaké s modrými sklami. Videla som v Bory Mall v Mohite tieto s bielou obručou, ktoré vyzerajú celkom dobre. Majú športovejší nádych a veľmi pekne sedia, takže sa z nosa nešmýkajú.

_DSC0643

4. Boty s ihlovým podpätkom

Naposledy nahrané2

 

Topánky na vysokom podpätku a ich vznik ostanú asi jednou veľkou neznámou. Je totiž veľmi ťažké povedať, kto ihlový podpätok vymyslel! Už 3500 rokov pred naším letopočtom nosili egyptskí mäsiari vysoké topánky, aby si nezašpinili nohy od krvi na jatkách. Mongolskí jazdci zase používali podpätky, aby im nohy lepšie držali v strmeňoch. Je veľa teórií a rozporov, kto vlastne s týmito podpätkami prišiel a ktorá značka bola dominantou. Niekto tvrdí, že francúzsky obuvník André Perugia bol tým, ktorý v 20. storočí „pozdvihol“ ženy do závratných výšin, iný zase uznáva za autorku nápadu kovovej vnútornej štruktúry podpätku návrhárku Kristin S. Wagnerovú. Veľa iných však verí, že model ihlových podpätkov vytvoril Salvatore Ferragamo, ktoré spopularizoval vďaka slávnym nohám Sofie Loren či Grety Garbo. Asi sa nikdy nedozvieme, kto bol pôvodcom tejto krásnej a nádhernej topánky, isté však je, že sú to hotové poklady! Nástroj zvádzania, sexappealu, ženskosti, možno i s nádychom malej zvrátenosti. Ja som týmto topánkam podľahla dokonale a deň bez podpätkov si predstaviť neviem! Či len na pár minút, alebo celý deň, ten pocit, keď mám obuté podpätky, je na nezaplatenie!

_DSC0642

5. Balerínky

Naposledy nahrané3

 

Fenomén, ktorý ženy buď nenávidia, alebo zbožňujú. Aj napriek ekonomickej kríze predával svetoznámy obchodný dom Mark’s & Spencer v prvom štvrťroku 2012 okolo 100 000 plochých balerín, čo je o 76% viac než v predchádzajúcom roku! Avšak, niet sa čomu čudovať! Nosia ich hviezdy, celebrity, bežné ženy, mamičky či dievčatá. Obuv vhodná na akúkoľvek príležitosť! Najčastejšie uniformované s džínsami, padnúcim sakom a jednoduchým tričkom, ktoré zaručia nedbalý, no dokonalý look. Priekopníčkami tohto trendu boli Sienna Miller, Kate Moss, Alexa Chung, Sarah Jessica Parker či Carla Bruni! Toto šialenstvo okolo balerín trvá od roku 1956, kedy sa sa v nich na plátnach kín objavila krásna blondína Brigitte Bardott. Vo filme „A Boh stvoril ženu“ sa prechádzala v krásnych červených lakovaných Repetto balerínkach. Tie už od roku 1947 vyrábala parížska návrhárka narodená v Miláne, Rose Repetto, vo svojom ateliéri na Rue de la Paix neďaleko opery. Podnet mala dostať od svojho syna Rolanda Petit, ktorý sa neskôr stal jedným z najslávnejších baletných tanečníkov a choreografov 20. storočia. Ten mal po náročných tréningoch často zakrvavené nohy a jeho mama, šikovná krajčírka, sa rozhodla preň ho navrhnúť špeciálne baletné topánky, ktoré by mu dokázali prsty čo najviac ochrániť. Avšak, práve BB spôsobila ten pravý rozruch okolo balerín, keď spolu so svojím svetríkom a capri nohavicami opantala celý svet a ženy ju začali nasledovať! V tom čase sa táto obuv pokladala za symbol ženskej nezávislosti a sily. Šarmantná žena nepotrebuje podpätky, aby dokázala zaujať okolie! Je sebavedomá, sebaistá a všetko s nadhľadom zvláda najmä v balerínkach! Ja som sa zamilovala do týchto od značky Hoegl, ktoré predávajú u Baťu. Sú elegantné, chic, sofistikované a veľmi jemné.

_DSC0659

 

Mimochodom, ak by ste sa náhodou chceli zájsť do Bory Mall pozrieť, môžem len a len odporučiť. Pokiaľ máte detičky, určite nevynechajte mestečko povolaní! Keď som šla minule okolo, aj mi bolo ľúto, že nemám menej rokov a nemôžem sa do toho naplno vcítiť. Už budúci týždeň sa tiež v Bory môžete dozvedieť, ako sa dá recyklovať a popri tom baviť, takže ak ste, resp. chceli by ste byť, tvorivé duše, šup tam! Čo tak staré gumáky ako kvetináč či niečo tvorivé pre deti, ako napríklad postavičky zo starých gumených rukavíc? Ja som vždy chcela byť kreatívna duša, čo sa týchto vecí týka, no nikdy mi to nejako extra nevyšlo. Tak možno teraz bude ten správny moment…

Love, peace and fashion Ivanka

Foto: archív

Prameň: Federico Rocca, Valeria Manferto de Fabianis- Legendy módy, Slovart

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  • Uzasny clanok, zaujimavy a opat viem nieco nove. Vsetky spomenute veci priam zboznujem, hoci, ked som teraz na materskej tie ihlicky vynechavam, predsa len ku kociku na prechadzku je to trosku nekomfortne, ale tesim sa, aspon na nejake svetle momenty, ked ich budem moct nosit 🙂 Aj zvysok veci je absolutny top, 🙂 a aj pre toto som rada, ze som mama, ked chcem ist robit nieco blaznive a v prvom rade urcene pre deti, mozem sa naplno vyzit a nakoniec to predsalen zvalit na krpca, takze este takeho pol roka a vyskusame aj mestecko povolani 🙂

  • Příběh, jak vznikly Conversky neznám a jsem ráda, že jsem si ho zde mohla přečíst 🙂
    Také se mi hrozně líbí pilotky, ale bohužel na všech ostatních, kromě mě samotné :((

  • Skvely clanok.Ani som si to neuvedomila a bola som na konci 😀 Conversky boli,su a budu stale v kurze,skratka perfektny kusok.Co sa tyka balerinok ,nemam ich moc rada,aj ked niektorym sa neda odolat.

  • Bory mól? to je zas co za reklamu? Ono to stejně vypadá, že jsi to napsala jen proto, abys ten obchod s divným jménem zpropagovala. Nemám tyhlety seznamy „nesmrtelných“, „ikonických“, „nesmí vám chybět v šatníku“ kousků, protože nikdo nemá standardizovaný seznam věcí, které je nutné mít ve skříni. Džíny? Proč? Proč ne JAKÉKOLIV jiné kalhoty, ve kterých nebudete členem stáda a přitom vám v nich bude stejně pohodlně anebo proč je to vlastně nosíte, whatever? Nemám ani jedny džíny a žiju! Conversky? Předraženej kus hadru. (Kedsky for the win!) Nemám ani jedny Conversky a ano, žiju! Ray Bany, no, další takovej případ. Seš supr, Ivanko, že máš značkový brejle, i když jinak nakupuješ v žalostně nekvalitních čínskejch eshopech, který vykořisťujou ty desetiletý dětičky, co tam makaj a pak na šicím stroji přespí do dalšího dne. Jo, nemám ani jedny Ray Bany, etc etc…

  • Ešteže máme na KU ortografiu (katedra žurnalistiky). Vám to na UK evidentne chýba. Pred tým, než niečo publikujete, slečna, mali by ste si pozrieť pravidlá slovenského pravopisu. Predovšetkým N pl.

    S pozdravom „mnohý“

    • Milá zanietená žurnalisTka,

      aj kôň má štyri nohy, a predsa sa potkne! (čo vlastne platí i o Vás ;))
      Ďakujem za upozornenie, chybu som si opravila. Myslím, že Pravidlá si pozerať nemusím, pri preklade mi to ušlo, zmýlila som sa. Asi len ťažko môžete vedieť, čo nám, žurnalistom z UK, chýba/nechýba, keďže študujete na inej škole. 😉 Alebo ste boli nebodaj študentkou Univerzity Komenského?

  • Skvelý článok 🙂
    Máš cit pre módu a vždy vieš všetko dobre zkombinovať. 🙂 To si na tebe naozaj cením.
    Converse sú klasika, ktorú aj ja rada obúvam, ale tiež mám dni kedy radšej siahnem po opätkoch 😀

  • Ivanka,mestecko povolani je o nicom,resp.ak by sa on lepsie starali,bolo by to dobre.naposledy sme si vypytali peniaze spat za vstupne a odisli s detmi prec.vela veci bolo zdevastovanych,nefungovalo,neporiadok,proste take slovenske:{