Tento článok vznikol v spolupráci s Akadémiou krásy.
Milujem pohyb. Od útleho veku som sa venovala tancu a nebyť rôznych okolností, venujem sa mu do dnešného dňa. Tréningy boli pre mňa vždy obrovskou radosťou. Naučili ma disciplíne, pomohli vyvetrať hlavu a vyšťaviť telo. O zážitkoch a priateľstvách, ktoré mi tanec dal, nehovoriac. Okrem tanca ma vždy bavilo plávanie, lyžovanie, atletické disciplíny, loptové hry, bicykel či korčule. Šport všeobecne vždy bol a do dnešného dňa je moja „šálka kávy“. Keď však skončila éra strednej školy a prišla vysoká, moje športové aktivity sa značne obmedzili. Sezónne športy sú prítomné stále, ale také to „echt“ pravidelné trénovanie sa na istý čas eliminovalo už len na posilňovanie.
Čím som staršia, tým menej času mi na šport ostáva. Respektíve, v rebríčku priorít počas bežného pracovného týždňa nefiguruje vždy na vrchných priečkach. Víkendy sa snažím tráviť podľa možností aktívne, no v týždni mávam občas dni, kedy som rada, že sa počas dňa stihnem najesť. A budem úprimná – štve ma to! Veľmi. Najmä z dôvodu, že pohyb mi robí veľmi dobre – vždy sa po ňom cítim plná sily, som produktívnejšia, kreatívnejšia a aj hlava mi pracuje omnoho rýchlejšie. Najradšej by som mala počas dňa minimálne dve športové aktivity, no nie vždy bol na to priestor. (A občas ani chuť). Od istého momentu som sa však rozhodla moje priority poprehadzovať a urobiť všetko pre to, aby som bola schopná venovať sa môjmu telu viac aj v týždni, nie iba cez víkend.
.nový režim
Za normálnych okolností som sa snažila cvičiť vo „fitku“ aspoň tri či štyrikrát v týždni. Celkom sa mi to darilo, no s minuloročnou výnimočnou situáciou som musela vymyslieť nové riešenia. Od začiatku apríla 2020 som začala s pravidelnými online tréningami v rámci posilňovania a kardia. Sprevádzajú ma viac-menej konzistentne počas celého roka a vždy sa na ne veľmi teším. V posledných mesiacoch ma však začal bolievať spodný chrbát a ja som cítila, ako sa posilňovaním „skracujem“. Myslela som si, že to nie je také akútne, no keď som sa chcela v jeden moment pritiahnuť k nohám, s hrôzou som zistila, že to nedokážem. Potom som skúsila urobiť šnúru, pričom to vôbec nešlo tak hladko, ako kedysi a v hlave sa mi rozsvietil červený alarm: Ivana, veď ty starneš!
Starnutie samé o sebe nie je pre mňa žiadna katastrofa, ale že už nie som taká flexibilná, aká som bola celý život, to je pre mňa dôvod na paniku! 🙂 A tak bolo potrebné vymyslieť náhradný plán a k posilňovaniu pridať novú aktivitu. Začala som doma pomaličky „strečovať“. Robím si pár cvikov, ktoré si pamätám ešte z tanečných tréningov a telo sa postupne dostáva naspäť do pôvodného rozsahu. Ale ide to omnoho pomalšie, než som bola zvyknutá…
.jóga na doma
Najnovšie mi však napísali dievčatá z Akadémie krásy, či by som nechcela vyskúšať ich online program Jóga na doma a hovorím si: to znie dobre! Padlo mi to perfektne do rany a mám pocit, že by mi to mohlo pomôcť prinavrátiť moju flexibilitu ako za starých čias. 🙂 Na offline jógovej hodine som bola pred pandémiou presne jedenkrát, takže som nebola žiadny jógový nadšenec – konkrétna hodina mi vtedy prišla pomerne vláčna a nezáživná. No posledné mesiace som začala cez Instagram vnímať tvorcov so zameraním na jógu o čosi intenzívnejšie a dospela som k záveru, že vôbec nemusí byť nudná. Hovorila som si, že na nej predsa len niečo je, že by som jej mala dať šancu a vyskúšať ju ešte raz.
A tak „jógujem“ doma, chytá ma to stále viac a začínam chápať, čo na nej všetci vidia. Učím sa, spoznávam, skúšam. Program je skvelý v tom, že je stavaný pre ľudí, ktorí s jógou začínajú. Lektorka Zuzka (Piña Yoga), ktorá hodiny vedie, v prvých lekciách všetko podrobne vysvetľuje. Mne osobne to veľmi pomohlo, pretože som vďaka tomu dokázala pochopiť isté súvislosti a viem, na čo si dávať pri tomto type cvičenia pozor. Určite by som vyzdvihla dĺžku cvičenia – je to +- 30 minút, čo je pre mňa ideálne! Keďže si počas dňa dávam ešte aj moje klasické (hodinové) tréningy, takto si to viem pekne rozdeliť a nemusím sa trápiť, ktorý tréning vybrať, pretože stihnem oba. Jeden ráno, druhý podvečer – podľa toho, na čo mám práve chuť a čas.
Výhodou online hodín v rámci programu Jóga na doma je pre mňa skutočnosť, že ma nik nevidí. Všetky pozície si môžem bez stresu vyskúšať a zdokonaliť v pohodlí domova. Cvičenie si pustím cez telku, v obývačke rozprestriem podložku a idem na to. Aktuálne je v programe 13 lekcií, pričom každý mesiac pribúda jedna nová. Ja mám absolvovaných zatiaľ 50% a ich náročnosť postupne stúpa. Veľmi ma bavila lekcia zameraná na pevný stred tela alebo flexi joga! Každá lekcia je o čosi iná – niektorá je dynamickejšia, iná oddychovejšia – čo je z môjho pohľadu skvelé, lebo si to vždy môžem navoliť podľa aktuálneho rozpoloženia. To, čo mám odcvičené, si v programe pekne poznačím a ďalší deň pokračujem ďalej (alebo opakujem niektorú z obľúbených).
Zuzka je ako lektorka veľmi príjemná. Ide z nej nesmierny pokoj a po jej hodinách sa vždy cítim veľmi spokojne. Svojimi lekciami ma na jógu veru poriadne namotala a mám v pláne v nej aktívne pokračovať. Veľmi ma lákajú aj ťažšie a komplikovanejšie pozície, no najskôr sa chcem zdokonaliť vo všetkých základných (a najmä naučiť ich správne názvy :D) a potom sa môžem posunúť ďalej. Niekedy nabudúce vám dám určite vedieť, ako som pokročila. 😉
Pohyb je láska! Je potrebné ho občas obmieňať, skúšať nové veci a posúvať si limity. Kým vládzem a môžem. 🙂 A nezabúdajte, že nikdy nie je neskoro začať! Trebárs aj práve teraz, doma a sama so sebou.
Love, peace and body