Keď nemáte more, ale máte piesok. A je to rovnako dobré, možno ešte lepšie.
Fotenie na Sandbergu
Cesta na Sandberg bola celkom spontánna. S Natálkou sme mali v pláne spraviť pár iných fotiek, než spolu (za 10 minút) „cvakáme“ zvyčajne a naše prvé kroky viedli k Dunaju. Údajne sú v „Karlovke“ čas od času pieskové pláže, no jediné, čo sme našli, boli bahnité miesta s kačičkami a komármi. Takže sme napokon nasadli do môjho „chrobáka„, pustili letný mix, vďaka ktorému sa Nat cítila ako vo videoklipe a zamierili smer Devín. Aj keď som v Bratislave už druhý rok, na Sandberg som sa ešte nikdy nedostala. Bola som však veľmi milo prekvapená, výhľad na okolie je nádherný a tá samotná „kopa piesku“ má veru niečo do seba! Jediné, čo ma mrzí, sú hlúpe nápisy a mená vyryté na stenách.
Fotenie bolo rýchle a príjemné, s Nat sme už zohratá dvojka a som nesmierne rada, že ju mám. Našli sme si k sebe cestu aj v osobnom živote a nemôžem uveriť tomu, že za to vďačím najmä blogu! Je to presne ten typ človeka, ktorý ku mne „pasuje“ názorovo, povahovo a aj správaním. Patrí do kruhu osôb, s ktorými sa viem zasmiať, z času na čas smútiť nad životom a na ktorých mi nesmierne záleží.
Plážový outfit
Môj najobľúbenejší plážový outfit vyzerá presne tak, ako to môžete vidieť na fotke. Dvojdielne plavky, obrovský klobúk a kimono, ktoré využívam aj na bežné nosenie. Nič iné nepotrebujem, šperky či iné zbytočnosti nepripadajú do úvahy. Páčia sa mi aj rafinované plavky plné detailov a aplikácií, no ja osobne v nich vidím zmysel len na fotenia či možno párty pri bazéne. Keďže však pri mori trávim väčšinu času vo vode (ideálne potápaním sa), uprednostňujem skôr funkčnosť.
Ak celý deň páli slnko, zväčša si z pláže odnesiem aj pekné opálenie a nie som veľmi typ, ktorý sa riadi heslom „Čím viac prúžkov, tým viac Adidas“. Keď to prostredie a situácia dovolí, nemám nič proti opaľovaniu sa „hore bez“ a vodu či rôzne atrakcie si užívam najviac, ako to ide. Kimono je skvelý univerzálny kúsok, ktorý sa dá využiť okrem plaviek aj k šortkám, nohaviciam či na prehodenie cez šaty. Toto bielo-modré mám z Romwe a bola som veľmi príjemne prekvapená jeho kvalitou a strihom.
Kam sa chystáte na dovolenku? Alebo ste už boli? 🙂 Máte radšej zahraničie alebo si vychutnávate pohodu doma? Ja zbožňujem Liptov a pri pohľade na Liptovskú Maru ma vždy zahreje pri srdci, no priznám sa, že na dovolenku musím zbaliť kufor a odísť za hranicu. Ak totiž nemám neustále pripojenie k 4G sieti, dokážem si oddýchnuť omnoho viac, vypnúť a neriešiť. To na domácej pôde nedokážem. Spolu s Peťkom ideme o pár dní opäť do Chorvátska a v auguste by sme radi aj spolu s maminou využili nejaký last minute, tak som zvedavá, kam nás lacné ponuky vietor zavedie.
Ochrana pred slnkom
Ako ste už mohli na mojom Instagrame či v júnovom beauty článku vidieť, aj tento rok som sa nechala zlákať produktami značky Daylong. Z toho dôvodu by som Vám preto rada napísala, čo to vlastne tá slnečná ochrana je a prečo je dôležité chrániť sa pred slnkom. Možno sa budem po minulom roku opakovať, ale viete, čo je to SPF a ako ovplyvňuje ochranu pokožky? U nás doma s tým majú moji členovia rodiny stále problém a myslia si, že čím väčšie číslo, tým menej sa opália, t.j. na dovolenke je pre nich ideál 10-ka.
Veru, vôbec to tak nie je! SPF sú tri zázračné písmená, s ktorými sa stretávame u sezónnej kozmetiky v lete prakticky každý deň. Automaticky predpokladáme, že čím je číslo pri skratke vyššie, tým je ochrana pred slnkom účinnejšia (a my sa menej opálime, všakže). Vysoké číslo SPF samo o sebe nezaručuje spoľahlivosť ochrany pred slnkom. Z päťdesiatky sa veľmi ľahko môže stať dvadsiatka, ak sa prípravok nenatrie v optimálnom množstve. Kľúčom k „nepriestrelnej“ ochrane pred UV lúčmi je ozrejmiť si, čo presne sa skrýva pod skratkou SPF a aká násobilka prináleží k číslam na obaloch fotoprotektívnej kozmetiky.
Každá pokožka má individuálne nastavený slnečný budík. Keď zazvoní, treba spozornieť, koža v tom momente prestáva byť prirodzene chránená a potrebuje pomoc zvonku. Reč je o čase, za ktorý dokáže naše telo odolávať UV lúčom bez toho, aby došlo k poškodeniu. Tento čas, známy ako minimálna erytémová dávka, je určený fototypom. Bledšie fototypy, jednotky alebo dvojky, sa spália už za desať minút, vyššie fototypy dokážu slnečné lúče blokovať o čosi dlhšie.
Číšlo SPF
Číslo SPF (sun protection factor – faktor slnečnej ochrany) vyjadruje násobok minimálnej erytémovej dávky, alebo ešte jednoduchšie – udáva, o aký čas dokážeme vyčerpanie minimálnej erytémovej dávky oddialiť. Nie je to žiadna ťažká matematika, keď celý systém počítania aplikujete na konkrétny príklad. Máte blond vlasy, modré oči, svetlú pleť a slníte sa pri mori? Po približne desiatich minútach spozorujete, že koža červená a cítite, že štípe. Svoju minimálnu erytémovú dávku ste si vyčerpali. Ak by ste použili napríklad Daylong Extreme SPF 50+, predĺžili by ste čas ochrany pokožky z desiatich minút päťdesiatnásobne, teda na päťsto minút – a máte po starostiach. Samozrejme, natieranie je potrebné počas dňa opakovať, nakoľko sa kde-tade obtrieme, potíme sa či kúpeme a krém sa tak zotiera.
Love, peace and fashion Ivanka
Foto: Natália Jakubcová
Plavky: Lascana, Kimono: Romwe, Klobúk: Mango, Okuliare: Reserved
Fotky sú naozaj úžasné a ty si krásna! páči sa mi nová kompozícia článku, kde píšeš o outfite , mieste a pocitoch oddelene ?❤?